HISTORIA KOŚCIOŁA

Wnętrze kościoła przed wojną

Szymonowo /dawna nazwa Simnau/ otrzymało lokację 11 XI 1324 r. od komtura dzierzgońskiego Lutra Brauncheiga. Wioska miała początkowo charakter wsi czynszowej. Za czasów krzyżackich był tu kościół katolicki,  o którym nie ma źródłowych informacji. Najprawdopodobniej kościół został zbudowany przez Krzyżaków i miał charakter obronny. Pobliskie jezioro "Ruda Woda" wzmacniało fortyfikację. W czasie reformacji kościół został zamieniony na zbór ewangelicki.

Obecny kościół został przebudowany przez protestantów na początku XIX wieku.  Jest zbudowany w stylu rzadko spotykanym w budownictwie sakralnym.  Jest zamknięty wielobocznie od strony ołtarzowej /prezbiterium/. Całość zbudowana jest z cegły gotyckiej i kamienia. Od południa ,dawniej była czynna kruchta. Wieża w górnej części jest nadbudowana w miejsce poprzedniej kondy­gnacji szachulcowej, nakryta hełmem spiczastym. Dach wieży pokryty jest łupkami skalnymi. Na wieży są dwa duże dzwony. Od kościołów w stylu barokowym różni się jedynie detalami architektury.

W wystroju wewnętrznym kościół kryje w sobie ciekawe motywy dekoracyjne z minionych wieków. Szczególnie bogato reprezento­wany jest okres baroku. Jeszcze przed wojną najcenniejszym elementem wyposażenia był bardzo ekspresyjny w wyrazie  zabytkowy krucyfiks nieznanego rzeźbiarza pochodzący z XV w. Niestety nie są znane jego późniejsze losy. Główny ołtarz pochodzi z początku XVIII wieku. Wystrój  jego jest bardzo bogaty - 4 kolumny są zdobione dekoracjami roślinnymi/liście winogronowe/. W ołtarzu jest obraz Patrona kościoła św. Jana Chrzciciela. Za tym obrazem jest drugi, kopia Matki Boskiej Częstochowskiej.

Na uwagę zasługuje ambona, która znajdowała się pierwotnie w centrum ołtarza oraz częściowo zachowana tzw. konfesja, czyli ewangelicki konfesjonał, która obecnie znajduje się w bocznej kaplicy. Pochodzi z tego samego roku co ołtarz i ambona, wypisana jest tam dokładna data 24 IV 1724 r. Cennym zabytkiem jest również kropielnica stojąca w przedsionku kościoła.

Kościół jest zabytkiem sakralnym klasycystycznym grupy III.

Parafia Rzymskokatolicka p.w. Św. Jana Chrzciciela w Szymonowie
Parafia Szymonowo
Parafia Rzymskokatolicka p.w. Św. Jana Chrzciciela w Szymonowie, Szymonowo 19, 14-330 Małdyty, tel. +48 508 688 036